IMGP7898Firma Sztuba Budowa Organów została założona 24 września 2012 roku. Wszystkie nasze prace wykonywane są bardzo starannie, z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Organy piszczałkowe są najbardziej skomplikowanym instrumentem na świecie. Składają się z setek, a nawet tysięcy ruchomych części, z których każda musi zostać wykonana lub odrestaurowana bardzo starannie – w przeciwnym wypadku całość nie będzie działać jak powinna.

Dysponujemy warsztatem o łącznej powierzchni 250 m2 mieszczącym się w Wiślince – małej miejscowości na skraju Żuław Gdańskich. Nasza stolarnia dysponuje najnowszymi maszynami renomowanych producentów, zapewniającymi najwyższą jakość naszych prac. Przestrzeń montażowa i intonatornia są w stanie obsłużyć nawet do kilku zamówień na raz, dzięki czemu czas ich realizacji jest zredukowany do minimum.

Od rysunku technicznego do wykonania. Ze względu na złożoność konstrukcji organów, każde działanie – czy to budowa nowych elementów, czy rekonstrukcja starych – musi zostać poprzedzone starannym planowaniem. Wykonywanie jakichkolwiek elementów bez odpowiednich planów może skończyć się ich niewłaściwym funkcjonowaniem, co może doprowadzić do awarii i zamilknięcia całych organów. Niegdyś wszystkie plany wykonywano ręcznie, dziś jednak z pomocą służy nam nowoczesna technika, a szczególnie programy CAD (Computer Aided Design – projektowanie wspomagane komputerowo).

Organy piszczałkowe nie znoszą kompromisów. Jakakolwiek próba oszczędności na materiałach przeważnie prowadzi do konieczności ich wymiany. Zasada ta dotyczy nie tylko drewna, które stanowi nasz podstawowy materiał, ale także skór, filców, klejów i innych materiałów, znajdujących zastosowanie w organach. Korzystamy zatem wyłącznie z usług sprawdzonych dostawców, gdyż nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek późniejsze problemy.

Tradycja i nowoczesność. Nasza firma stosuje bardzo wiele tradycyjnych i sprawdzonych rozwiązań. Nie da się jednak powstrzymać postępu technologicznego i wcale nie zamierzamy tego robić. Przeciwnie – w naszych pracach stosujemy wiele nowoczesnych rozwiązań, ale tylko tam, gdzie jest to dopuszczalne i podyktowane rozsądkiem. Tam gdzie to możliwe instalujemy nowoczesne urządzenia elektroniczne, wspomagające działanie klasycznych organów piszczałkowych. Nigdy jednak nie będziemy zajmować się elektronicznym wytwarzaniem dźwięku.

IMGP7898Organy to jednak przede wszystkim instrument muzyczny. Ich jakość brzmienia jest owocem długotrwałego procesu zwanego intonacją. Jest to zupełnie osobna gałąź, wymagająca od intonatora doskonałego słuchu, rozwiniętego gustu muzycznego oraz wielkich umiejętności. Podczas intonacji piszczałkom nadawana jest właściwa barwa brzmienia. W przypadku renowacji i rekonstrukcji instrumentów, wiernie trzymamy się brzmienia oryginalnych piszczałek. Kiedy jednak w grę wchodzi budowa nowych głosów organowych, możliwości są prawie nieograniczone – na tym polega cała sztuka.

Zadowolenie klientów jest dla nas najważniejsze! Wszystkie nasze prace objęte są gwarancją, stosowną do ich zakresu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu z nami.