Gdańsk Brzeźno

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego

Organy zbudowane przez Josefa Goebla w 1924 z wykorzystaniem starszych części, pochodzących m.in. z seminarium nauczycielskiego we Wrzeszczu. Przebudowywany wielokrotnie, ostatni raz około 1980 roku.

W połowie 2016 roku odbyły się oględziny instrumentu. Był on wówczas w bardzo złym stanie technicznym – uniemożliwiał jego dalsze wykorzystywanie. Parafia zdecydowała jednak o remoncie organów, a prace powierzono firmie Sztuba Budowa Organów.

Pierwszy etap remontu trwał od października do grudnia 2016 roku i objął najstarszą wiatrownicę, należącą do manuału głównego. Podczas prac okazało się, że materiał piszczałkowy jest jeszcze bardziej niejednorodny niż przypuszczano wcześniej, stąd zdecydowano o kompletnej wymianie dwóch głosów na nowe, oraz ujednoliceniu pozostałych głosów. Wraz z tymi pracami poprawiona została intonacja instrumentu. Wymieniono także przewody traktury, membrany oraz ławeczki. Pozostałe elementy zostały odnowione i zakonserwowane. Odnowiona sekcja manuału głównego zabrzmiała po raz pierwszy na mszy 23. grudnia.

W I połowie 2017 roku renowacji poddana została sekcja pedału. Całkowicie przebudowana została traktura oraz przekaźnik.

Specyfikacja organów:

Budowniczy: Josef Goebel
Rok budowy: 1924, przeb. 1980
Klawiatur: II+P
Głosów: 14
Traktura: pneumatyczna
Typ wiatrownic: stożkowe i upustowe

Dyspozycja organów do 2016 r.:

Manuał I Manuał II Pedal
8 Pryncypał 8 Gedekt 16 Subbas
8 Kozi róg 8 Kwintaton 8 Oktawbas
4 Oktawa 8 Salicet 8  Basflet
II Mikstura 4 Fugara
II Seskwialtera 2 2/3 Nasard
2 Róg nocny

Połączenia: I+II, I+II Sub, I+II Super, P+I, P+II

Planowana dyspozycja organów po przebudowie:

Manuał I Manuał II Pedal
8 Principal 8 Viola 16 Subbass
8 Gemshorn 8 Gedackt 8 Gedacktbass
4 Octava
2 Flautino
II Mixtura

Połączenia: I+II, I+II Sub, I+II Super, P+I, P+II